Raczej nie - TMC to raczej usluga dla GPSow. Bolero obsluguje TP (Traffic Information) i to dziala w PL (jesli kilka stacji, ktore nadaja te informacje i Bolero na nie reaguje).
@loyd:
Sadze, ze jesli juz to w calej PL - nie sadze by oplacalo sie komus inwestowac tylko lokalnie. Z tego co wiem rozglaszanie ma byc realizowane za pomoca RMF FM.
"testy jak dobrze pójdzie rozpoczną się w Sierpniu rozmowy toczą się od Lutego jeszcze żaden z producentów nawigacji się nie zdeklarował że w to wejdzie na 100%.
TomTom w to nie wchodzi ponieważ koszt utrzymania czegoś takiego to 200 000 netto miesięcznie,usługa najprawdopodobniej nie będzie całkowicie darmowa prawdopodobnie trzeba będzie jakieś koszty ponieść być może będzie pakiet podstawowy za free a za bardziej rozbudowany będziemy musieli zapłacić(Użytkownicy nawigacji).W usługę TMC wszedł Garmin usługa będzie płatna ( Premium Traffic ) będzie dostępna na przełomie CzerwcaLipca"-następna plotka wygrzebana z sieci,dużo gadania i brak jakichkolwiek informacji w normalnych serwisach informacyjnych może świadczyć o tym,że to nigdy nie wejdzie do użytku na terenie Polski.
pożyjemy zobaczymy
a miało być tak pięknie :evil:
•”Lifetime” license included whenGPS is bought
•No network costs
# ”Dożywotnia” licencja na dostęp do systemu RDC-TMC uzyskana podczas zakupu systemu nawigacji GPS
# Brak opłaty za połączenia i aktualizacja treści TMC
"Po kilkunastu latach od pojawienia się usługi TMC, dotarła ona również do Polski. Omijanie korków i innych utrudnień będzie możliwe od pierwszego maja, dzięki firmie Destia Traffic. Pierwszymi markami nawigacji, które będą oferować tę technologię będą Navigon oraz Garmin.
Wiele nawigacji samochodowych opisywanych w naszych artykułach wyposażonych było w system TMC, z którego jednak nie można było korzystać w Polsce, w wyniku braku infrastruktury i operatora. Od początku maja ta sytuacja zmieni się i technologia będzie dostępna również w naszym kraju. TMC, podobnie jak Internet, służy do pobierania aktualnych informacji o sytuacji na drodze. Za pomocą fal radiowych dane trafiają do odbiorników i pomagają w uniknięciu przeszkód na planowanej trasie.
RDC-TMC, w przeciwieństwie do urządzeń korzystających z sieci Internet, nie wiąże się z dodatkowymi kosztami – „dożywotnią” licencję na dostęp do systemu uzyskuje się w chwili zakupu nawigacji, a później nie płaci się za korzystanie z TMC (w przeciwieństwie do urządzeń korzystających z Internetu, gdzie za przesłane dane trzeba płacić). Podobnie jak w urządzeniach podłączonych do Internetu, informacje aktualizowane są na bieżąco.
Poza informacjami generowanymi automatycznie, dane są zbierane przez wspierających system TMC partnerów, takich jak Policja, instytucje publiczne, rządowe i samorządowe (np. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad), korporacje taksówkarskie, oficjalne komunikaty, itp. Zebrane dane przetwarzane są w Polsce przez w centrum ruchu drogowego TIC (Coris Varsovie). Po weryfikacji, dane są przesyłane kodowanym kanałem FM przy użyciu znanego także z radioodbiorników systemu RDS, za pomocą satelity lub cyfrowego naziemnego systemu nadawczego.
– „Poziom, który można spotkać w Niemczech będzie dostępny za 2 lata. Mamy nadzieje, że technologia TMC, i przekazywane za jej pomocą informacje o utrudnieniach w ruchu drogowym, szybko zyskają na popularności, a kierowcy docenią ich skuteczność podczas codziennych podróży” – powiedział Juha Nurmi, Dyrektor Destia Traffic.
Firma deklaruje wprowadzenie usług związanych z dostarczaniem informacji o zakłóceniach w ruchu (wypadki, zdarzenia, sytuacje awaryjne), robotach drogowych, warunkach atmosferycznych (np. nagłe zmiany sytuacji pogodowej), jak również dotyczących miejsc parkingowych (wiadomości nt. rodzaju parkingu, typu zadaszenia, ceny, godzin otwarcia oraz wolnych miejscach parkingowych). Destia zakłada również przekazywanie obrazów z kamer pogodowych. Na załączonym diagramie można zapoznać się z planami dotyczącymi rozwoju TMC w Polsce.
W pierwszej kolejności – od maja 2010 roku – zostaną uruchomione informacje o ruchu drogowym, takie jak roboty drogowe, wypadki oraz nietypowe utrudnienia. W miesiącach jesiennych zostanie udostępniona także podstawowa usługa monitoringu ruchu drogowego. Aplikacją, która będzie mieć swoją premierę na przełomie roku, będzie alert pogodowy, informujący kierowców o zmianach warunków meteorologicznych, jakich należy spodziewać się na trasie.
Anteny TMC montowane są zwykle w droższych modelach nawigacji GPS. Nim stanie się powszechna, dominującą technologią dostarczającą informacje o utrudnieniach na trasie najprawdopodobniej pozostanie Internet. Można spodziewać się, że w przyszłości do firm Navigon i Garmin dołączą inne marki, które współpracują z Destią w innych państwach, np. TomTom."
żeby zadziałało TMC potrzeba odpowiednich plików konfiguracyjnych dla tych krajów gdzie ono działa,bez tego nie ruszy,
myślę,że dopiero aktualizacje map od III kwartału(dla navigona od Q3 2010)będą posiadały odpowiednie parametry dla TMC w Polsce,nie wiem jak z innymi producentami urządzeń nawigacyjnych ale pewnie szybko to nie nastąpi
Mi w rns 510 też nie działa. Jadąc przez np. Tychy owszem wiem, jakie warunki na drodze panują w Ostravie :lol: . Brak nadajników. Może mapa v7 będzie już miała info TMC dla Polski.
wiem i naprawdę polecam nie oszczędzać przy zakupie navi. dawno tak komfortowo nie podróżowałem jak podczas wyprawy do Włoch przez Niemcy (tak chciałem jechać więc nie pytać czemu ) i TMC informował na bieżąco o każdym zdarzeniu i pytało czy zmienić trasę na inną a w drodze skorzystałem z automatu i dzięki temu również ominąłem korek pod Monachimu
Komentarz